Ana içeriğe atla

Kolajen: Nedir? Nasıl Kullanılır?

Image
nasıl kullanılır

Kolajen Nedir?

Kolajen vücudumuzda en yüksek miktarda bulunan proteindir ve saç, deri, tırnak, kemik, bağ ve bağ dokularımızın yapısında yer almaktadır*.

O zaman, kolajen neden oluşuyor? Kolajen prolin, hidroksiprolin ve arginin gibi amino asitlerden oluşan bir proteindir.

Kolajen proteini, sahip olduğu yüksek amino asit seviyesi sebebiyle whey proteininden (peynir altı suyu proteini) ve kazein proteininden farklıdır.

*Blum SR. The collagen family. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2011; 3(1): 1-19

Kolajenin Günlük Alım Miktarı Nedir?

Kolajen için önerilen günlük alım dozu 10 g’dır.

Image
vital nasıl kullanılır 4
Image
vital nasıl kullanılır 5

Vital Proteins’in Kolajeni nasıl kullanılır?

Vital Proteins kullanım talimatlarına uygun olarak toz kolajenini kahvelerinize veya smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz. Collagen Peptides nötr tat olduğundan oldukça kullanışlıdır. Aynı zamanda soğuk veya sıcak içeceklerde çözünebilir.

Günde 1 ölçek (10 g) Collagen Peptit veya 2 ölçek (5 g) Marine Collagen günlük almanız gereken kolajen ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur. Kolajeni kullanmaya karar vermek kolaydır. Buradaki kritik nokta ise kolajeni tüketmenin en iyi yollarının hangileri olduğunu bilmektir.

Vücudumuzdaki Kolajen

Kolajen doğduğumuz andan itibaren vücudumuzda üretilen bir çeşit proteindir yani vücudumuzda doğal olarak sentezlenir. Ciltte, tendonlarda, kıkırdakta, kemiklerin organik matriksinde, ligamentlerde organlarda ve gözün korneasında önemli miktarlarda bulunan proteindir. Deri ve kemiğin ana bileşenidir. Vücutta pek çok farklı tipte kolajen molekülü vardır.

Tip 1 kolajen: Vücutta bulunan kolajenin %90'ı Tip 1 kolajendir. Vucudumuzun parçalarını bir araya getiren liflerden meydana gelmektedir. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görevlidir.

Tip 2 kolajen: Bu tipte kolajen fiberleri, Tip 1'e göre daha gevşek paketlenmiştir. Eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur.

Tip 3 kolajen: Kas, organ ve damar yapılarının temelinde yer alır.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunur.

*Referans: Gelse K, Pöschl E, Aigner T. Collagens--structure, function, and biosynthesis. Adv Drug Deliv Rev. 2003;55(12):1531-1546

Image
vital nasıl kullanılır 6
Image
vital nasıl kullanılır 7

Kolajeni aç karna almak uygun mudur?

Kolajeni aç veya tok karnınıza alabilirsiniz. Dilediğiniz kullanım şeklini seçmek tamamen size kalmış!

Kolajeni C vitamini ile almak uygun mudur?

Kolajeni C vitamini ile birlikte almak zorunda olduğunuzu sıklıkla duyuyorsunuzdur. Bu doğrudur çünkü C vitamini, vücudunuzun doğal kolajen üretimini artırmasına yardımcı olan bir besin öğesidir.

Kolajen emilimini arttırmak için sabah aç karnına veya gece uyurken vücudun kolajeni işlemesi için uyumadan önce kullanılması önerilmektedir.

Image
c vitamini görsel
Image
kolajen eklem rolu

Kolajenin eklemlerdeki rolü?

Bağlar, eklemler ve tendonların tümü vücudumuzdaki karmaşık bir matrisin parçalarıdır ve büyük oranda kolajenden oluşmaktadır.

Bağ dokuları ve tendonlar, iki kemiği ve kasları birbirine bağlayan bağlayıcı dokulardır. Bu dokular -kemikler, bağlar, tendonlar ve iskelet kasları- proteinden ve büyük kısımla kolajenden oluşmaktadır.